Praca zawodowa to nie przelewki. Pracodawca to nie rodzic i on nie uwzględnia żadnych wymówek. Nie oznacza to, iż może on wykorzystywać swoich podwładnych i narzucać im obowiązki ponad ich siły i możliwości. Niemniej pracownicy również powinni wykazać się sumiennością i w odpowiedni sposób wykorzystywać czas na odpoczynek, który im przysługuje.
Plan działania podstawą zawodowego sukcesu
Może to zabrzmi śmiesznie, ale wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, aby zadowolić każdego pracodawcę. Pierwszą z nich jest punktualność. Drugą z nich jest harmonia między pracą a odpoczynkiem. Czas na odpoczynek nie może być zbyt długi. Żaden szef nie lubi przecież obiboków. Niemniej w harmonogramie dnia muszą być krótkie przerwy, bo one podnoszą naszą efektywność.
Plan działania powinien być tak skonstruowany, by uwzględniać także wszelkie nieprzewidziane sytuacje. Dlatego w harmonogramie pracy tak ważne są priorytety. Są to czynności, które należy wykonać w pierwszej kolejności i należy im poświecić najwięcej uwagi. Od ich poprawnej realizacji zależy powodzenie całego projektu.
Dlaczego w harmonogramie pracy tak ważną rolę pełnią priorytety?
Odpowiedź na to pytanie jest banalna. Ich określenie zapobiega ogólnemu chaosowi organizacyjnemu i ułatwia organizacje pracy. Mając wszystko spisane na papierze łatwiej nam się ogarnąć i przezwyciężyć chwilowy brak motywacji do pracy. Poza tym dzięki przybliżone planowi działania nie ulega się niepotrzebnej panice, a presja upływającego czasu nie stanowi tak wielkiego problemu.
Komentarze