22 czerwca 2024

Nasz sposób zarządzania pieniędzmi – wydawania ich, gromadzenia, przekazywania, oszczędzania – od dłuższego czasu oparty jest na rozwiązaniach i technologiach wirtualnych. Bezgotówkowe transakcje, częste użycie kart płatniczych, korzystanie z bankowości elektronicznej są standardem. Z tych względów konto bankowe dla dziecka jest wręcz niezbędnym produktem, który znacznie ułatwia codzienne korzystanie ze środków finansowych.

Pierwsze konto dla dziecka

Konto bankowe dla dziecka to z pewnością pierwszy produkt bankowy, z którym przyjdzie mu się zetknąć. Warto podkreślić, że posiadanie takiego konta nie jest fanaberią, ale zupełnie naturalnym elementem codziennego funkcjonowania. Konto dla dziecka przynosi zarówno rodzicom, jak i dziecku wiele korzyści. Przede wszystkim posiadanie go ogranicza konieczność noszenia przy sobie gotówki, co jest bezpieczniejszym rozwiązaniem. Druga sprawa to znaczne ułatwienie przekazywania pieniędzy, możliwość przeprowadzenia transakcji w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki temu dziecko jest zabezpieczone finansowo, kiedy tego potrzebuje.

Konto dla dziecka nie jest rozwiązaniem kosztownym – zazwyczaj rachunek prowadzony jest bezpłatnie. Posiada wszystkie funkcjonalności, które dostępne są klasycznym rachunkom osobistym.

Konto bankowe dla dziecka – walory edukacyjne

Nie można zapomnieć o tym, że założenie konta bankowego dla dziecka będzie mieć duży walor edukacyjny. To doskonała okazja i dobre narzędzie, by uczyć się odpowiedzialności za własne finanse, właściwie oceniać i doceniać wartość pieniądza. Może być to także świetna lekcja oszczędzania, zarządzania własnym budżetem. Jako rodzice mamy oczywiście możliwość prześledzenia poczynań naszego dziecka i kontrolę nad sposobem wydatkowania środków.

W jakim wieku można złożyć konto dla dzieci?

Konto bankowe można złożyć nawet kilkumiesięcznemu dziecku. Jednak przepisy prawa ograniczają możliwość korzystania z niego, aż do osiągnięcia 13. roku życia. Wcześniej może ono służyć jako konto, na którym na przykład gromadzimy oszczędności, a dostęp do niego ma wyłącznie rodzic lub opiekun. W wieku 13. lat dzieci zyskują „ograniczoną zdolność do czynności prawnych”, a to oznacza, że pełnoprawnie mogą korzystać z założonego konta bankowego i zarządzać zgromadzonymi tam pieniędzmi.

Konto dla dzieci nie jest oczywiście ważne bezterminowo. To rozwiązanie, które będzie służyć zazwyczaj do 18. roku życia, choć niektóre instytucje bankowe udostępniają je do 24. roku życia.

Show Full Content

Komentarze

Dodaj komentarz

Close

Następny wpis

Close

W pełni sprawny motocykl z drukarki 3D

1 lipca 2018
Close