18 kwietnia 2024

Jeszcze jakiś czas temu powszechnie używano pojedynczych urządzeń pomiarowych. Postęp technologiczny sprawił jednak, że dziś powszechnie używane są urządzenia umożliwiające dokonywanie wielu pomiarów. Urządzenia te określane są multimetrem. Na rynku wyróżnić można dwa modele takiego urządzenia: multimetr cyfrowy oraz multimetr analogowy.

Multimetr cyfrowy

Jest to urządzenie, które wyposażone jest w przetwornik cyfrowo-analogowy. Pokazuje on mierzone wartości w liczbach dziesiętnych. Obecnie multimetr cyfrowy jest już podstawowym urządzeniem wykorzystywanym w pracy przez elektryków. Multimetr cyfrowy używany jest także w domowych warunkach. Wszystko dlatego, że jest to urządzenie proste w obsłudze i co ważne dokładność multimetru jest bardzo wysoka. To właśnie precyzyjny miernik cyfrowy wpływa na dużą popularność tego urządzenia.

Multimetr analogowy

Wspomniano wcześniej, że obecnie przede wszystkim stosowany jest urządzenie cyfrowe. W wielu przypadkach jednak nadal stosuje się multimetr analogowy. Mierniki analogowy przede wszystkim przydają się do analizowania trendów, czyli to wskazywania wahań napięcia prądu. Jak można się zatem domyśleć, wartości pomiarowe na urządzeniu analogowym pokazywane są za pomocą wskaźnika na skali. Mierniki analogowy przechodzą jednak powoli do przeszłości. Wszystko dlatego, że dokładność multimetru cyfrowego jest dużo bardziej precyzyjna.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o tym, że popularność tych urządzeń wynika także z ich mobilności. Tego typu multimetry są bardzo poręczne i praktyczne, zatem osoby wykorzystujące je w swojej pracy nie mają problemów z ich przenoszeniem z miejsca na miejsce. Np. precyzyjny miernik cyfrowy zmieści się już do niewielkiej saszetki.

Show Full Content

Komentarze

Dodaj komentarz

Close

Następny wpis

Close

Panele fotowoltaiczne – rodzaje instalacji

26 września 2019
Close