19 marca 2024

Instalacje fotowoltaiczne stają się niezwykle popularne. Równocześnie duża część nowo powstających budynków już od samego początku jest projektowana z uwzględnieniem stosowania systemów solarnych. Zaletami tego rozwiązania jest niezależność energetyczna oraz dopłaty państwowe, oferowane na budowę instalacji OZE, które czynią całą inwestycję opłacalną i stosunkowo niedrogą.

Typy instalacji fotowoltaicznych

Rodzaje systemów solarnych można podzielić ze względu na sposób użycia i magazynowania wyprodukowanej energii oraz metodę ich montażu – ziemne lub dachowe. W przypadku użycia energii i jej magazynowania mamy dwa rodzaje instalacji solarnych:

  • Off-gird – magazynujące nadwyżki prądu w specjalnych akumulatorach.
  • On-gird – magazynujące nadwyżki prądu w sieci.

Warto wiedzieć, że na systemy solarne składa się kilka elementów. Należą do nich panele fotowoltaiczne, inwertery, specjalne liczniki dwukierunkowe (przy instalacjach On-gird) lub akumulatory (przy instalacjach Off-gird), przewody oraz zestawy mocowania paneli do podłoża. Istnieją również nowoczesne systemy i aplikacje do zarządzania pracą całej instalacji. Każdy system fotowoltaiczny projektowany jest z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, co do mocy oraz sposobu montażu i rodzaju magazynowania niezużytej energii.

panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne dla domu i dla przedsiębiorstw

Systemy solarne to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w zastosowaniu prywatnym, jak i przemysłowym. Możliwość obniżenia rachunków za prąd i zyskanie niezależności energetycznej, wraz z korzystnymi dopłatami do budowy instalacji OZE zachęca do inwestowania w panele fotowoltaiczne nie tylko do użytku domowego, ale także w firmach, a nawet gospodarstwach rolnych.

Uwarunkowania geograficzne Polski pozwalają rocznie uzyskać z 1kW mocy instalacji od 950 kWh do nawet 1050 kWh prądu, co przy średnim zużyciu w polskich gospodarstwach domowych, wynoszącym ok. 3000 kWh, zaspokaja pełne zapotrzebowanie na prąd już przy instalacji złożonej z 12 paneli fotowoltaicznych o mocy 255W.

Opłacalność i rozwój branży

W przypadku przedsiębiorstw zapotrzebowanie energetyczne jest dużo większe, co wiąże się z koniecznością zainwestowania w większą instalację (np. 10 kWp, 20 kWp czy 50 kWp), złożoną z większej liczby paneli fotowoltaicznych. Jednak korzystne dotacje na budowę elektrowni zasilanych źródłami energii odnawialnych, znacząco skracają czas zwrotu całej inwestycji. Co najważniejsze, technologia solarna cały czas się rozwija. Powstają ogniwa PV o coraz większej sprawności i wytrzymałości. Obniża się również koszt paneli. Równocześnie nowoczesne budownictwo energooszczędne znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dzięki temu systemy solarne stają się doskonałą i wydajną alternatywą dla tradycyjnego źródła prądu w domach i przedsiębiorstwa, która przekłada się nie tylko na niższe rachunki za prąd, ale również na ochronę środowiska naturalnego.

Show Full Content

Komentarze

Dodaj komentarz

Close

Następny wpis

Close

IPhone trendy, czyli jabłuszko ciągle w modzie

1 września 2018
Close