23 maja 2024

Bez cienia przesady można stwierdzić, iż wycieraczki to elementy wyposażenia pojazdu, które czasami wręcz ratują życie kierowcy i pasażerom. Kiedy nagle pojawi się ulewa lub woda z kałuży niespodziewanie zaleje pojazd poruszający się z dużą prędkością, błyskawiczna reakcja tych elementów jest niezbędna. Podpowiadamy, jak wybierać oraz kiedy wymieniać wycieraczki, a także jak ich używać, aby zawsze były niezawodne.

Polecane wycieraczki samochodowe

Na rynku dostępnych jest dziś wiele rodzajów wycieraczek. Różnią się one pod względem konstrukcji oraz użytych materiałów, co nie pozostaje bez wpływu na ich skuteczność oraz trwałość. Obecnie za najlepsze uważa się bezprzegubowe wycieraczki samochodowe. Są one pozbawione stelaża, a tym samym jakichkolwiek metalowych elementów. Jest to dużą zaletą, gdyż wycieraczki te nie ulegają korozji mimo stałego kontaktu z wodą. Ponadto, zwykle są skuteczniejsze dzięki ściślejszemu przyleganiu do powierzchni szyby. Natomiast modele przegubowe to wycieraczki składające się z dwóch połączony elementów. W tym przypadku pióro umocowane jest na stelażu. Pomimo iż są to części starszej generacji, wiele modeli tego typu również cechuje się całkiem zadowalającą skutecznością. Należy jednak wybierać tylko wycieraczki od uznanych producentów.

wycieraczki samochodowe

Warto również pamiętać, iż wycieraczki powinny być dostosowane do konkretnego pojazdu. Chodzi tu o właściwą długość pióra oraz zakrzywienie, ale też typ mocowania. Jeżeli wycieraczka jest zbyt krótka, nie wyczyści całej szyby, natomiast za długie pióro dociera do jej suchych obszarów, przez co szybciej się zużywa. Do pewnego stopnia zakrzywienie wycieraczek jest regulowane, jednak możliwości w tej kwestii są ograniczone. Nieodpowiednie dopasowanie zakrzywienia wycieraczki sprawia, iż nie jest ona właściwie dociśnięta do szyby. Natomiast niewłaściwe mocowanie uniemożliwia montaż wycieraczek. Podczas zakupu należy zatem sprawdzić, jakim modelom pojazdów dedykowany jest dany model wycieraczek.

Wymiana wycieraczek

Jak niemal każdy element wyposażenia pojazdu, również wycieraczki z czasem wymagają wymiany. Częstotliwość wymiany tych elementów zależy oczywiście od kilku czynników. Na pierwszy plan wysuwa się tu jakość wycieraczek samochodowych, decydująca o wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne czy korozję. Ponadto, istotny jest również sposób, w jaki korzysta się z wycieraczek oraz jak często są one uruchamiane. Przed włączeniem wycieraczek zawsze należy najpierw użyć spryskiwaczy. Zaleca się również nie włączać ich w przypadku obecności cząstek lodu na szybie.

Show Full Content

Komentarze

Dodaj komentarz

Close

Następny wpis

Close

Czy da się przeżyć za pensję minimalną?

13 stycznia 2019
Close