22 lipca 2024

Wybór mebli do pokoju młodzieżowego bywa naprawdę trudny i skomplikowany. Przed rodzicem stoi zadanie, które wymaga od niego wyboru mebli, które nie tylko trafią w często wymagający gust dziecka, ale i będą wytrzymałe oraz funkcjonalne. Jak wybrać meble do pokoju nastolatka?

Aranżacja pokoju młodzieżowego

Rodzic powinien zwrócić uwagę, czego przede wszystkim po swoim pokoju oczekuje jego dziecko. Wiek wczesnonastoletni często jest okresem, w którym chłopcy i dziewczynki wyrzekają się tego, co typowo dziecięce, stawiając na nowoczesność i wygodę. Przed wyborem mebli młodzieżowych warto więc zapytać dziecko, jakie są jego oczekiwania i wymagania dotyczące mebli, które mają znaleźć się w jego pokoju.

Co zalicza się do mebli młodzieżowych?

Przede wszystkim trzeba jasno określić, że pokój nastolatka spełnia wiele funkcji w jego życiu. Jest miejscem do zabawy, do nauki, do relaksu i nocnego wypoczynku. Meble młodzieżowe powinny stworzyć dziecku warunki do wszystkich tych czynności.

pokój dla dziecka

A więc w pokoju dziecka nie może zabraknąć wygodnego łóżka, fotela, biurka oraz szaf i półek do przechowywania wszystkich niezbędnych przedmiotów. Rodzic kupujący meble do pokoju młodzieżowego może zdecydować się na zakup wszystkich potrzebnych elementów oddzielnie, wybrać te pochodzące z jednej linii lub też zdecydować się na praktyczną meblościankę.

Jakie powinny być meble młodzieżowe?

Trzeba pamiętać, że nastolatek nie jest już małym dzieckiem, ale jeszcze nie jest dorosłym, więc do głowy mogą mu przychodzić różne pomysły. A więc meble w jego pokoju powinny być przede wszystkim bezpieczne – pozbawione ostrych kantów i krawędzi, wykonane z bezpiecznych materiałów (szklane stoliki nie są najlepszym rozwiązaniem!).

Młodzież, jak to młodzież, zazwyczaj często sprowadza zmiany w swoim otoczeniu. Dlatego meble młodzieżowe powinny mieć stosunkowo niewielką wagę, by umożliwić dziecku swobodną zmianę aranżacji wnętrza.

Trzeba zadbać o to, by wybrane meble młodzieżowe pomieściły wszystko to, co niezbędne. W pokoju nastolatka często znajduje się wiele przedmiotów: książki, ubrania, podręczniki, płyty i ulubione drobiazgi. Dlatego dobrze, by wybrane meble dysponowały dużą ilością szuflad, półek czy schowków, które pozwolą zapanować nad tym chaosem i bałaganem, który często spędza sen z powiek rodziców.

Bardzo ważne jest również odpowiednie zaaranżowanie kącika do nauki. Meble młodzieżowe – biurko i krzesło – w tym zakresie powinny być idealnie dopasowane do wzrostu nastolatka. Nie zaszkodzi, jeśli w kącie pokoju znajdzie się miejsce dla wygodnego fotela, w którym młody człowiek w spokoju będzie mógł się uczyć.

Nie tylko funkcjonalność

Dla młodego człowieka ważne jest, by jego pokój był nie tylko praktyczny, ale i efektowny. Wygląd wybieranych mebli warto uzgodnić z nastolatkiem jeszcze przed zakupem i w razie niezgodności opinii – pójść na kompromis. To w końcu przestrzeń młodego człowieka i to właśnie on powinien się czuć tutaj jak w domu.

Na szczęście wybór mebli młodzieżowych jest tak bogaty, że i rodzice, i dzieci znajdą takie modele, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom. Warto też podkreślić, że niektóre salony meblowe oferują darmowy projekt pokoju dla dziecka – z pewnością ułatwi to zakup odpowiednich mebli i zaplanowanie ich rozmieszczenia w pokoju.

Show Full Content

Komentarze

Dodaj komentarz

Close

Następny wpis

Close

Z czego zbudowana jest maska medyczna

22 czerwca 2019
Close