18 kwietnia 2024

Obecnie kasa fiskalna w firmach to podstawa. Świadczenie usług różnego rodzaju oraz sprzedaż towarów w świetle obowiązującego prawa musi opierać się właśnie na podstawie ewidencji wykonywanej przez kasę rejestrującą. Na szczęście kasa fiskalna wcale nie okazuje się ogromnym wydatkiem, a może ułatwić życie także samym przedsiębiorcom.

Obowiązek kasy rejestrującej – kiedy?

Przepisy mówią o określonych sytuacjach, w których przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną. Jest to między innymi sprzedaż towarów czy świadczenie usług osobom fizycznym lub rolnikom ryczałtowym czy przekroczenie rocznego limitu obrotu w wysokości 20 tysięcy złotych. Są również zawody, które obowiązek kasy rejestrującej obejmuje bez wyjątku – kasę rejestrującą muszą posiadać między innymi fryzjerzy, taksówkarze, mechanicy samochodowi czy osoby świadczące usługi gastronomiczne.

Skąd można pozyskać kasę fiskalną?

Zamiar korzystania z kasy fiskalnej zawsze należy zgłosić odpowiedniemu Urzędowi Skarbowemu, bowiem na tej podstawie można później starać się o zwrot kosztów poniesionych na kasę, które można odliczyć od podatku VAT. Zwrotowi podlega maksymalnie 700 złotych. Urząd musi również wiedzieć, ile kas fiskalnych znajduje się pod danym adresem. Koszt zakupu kasy fiskalnej to wydatek rzędu od 300 do nawet kilku tysięcy złotych – wiele zależy od funkcji i zakresu działania urządzenia. Przedsiębiorcy mają możliwość nie tylko kupna, ale i wypożyczenia kas – dzięki temu mogą je pozyskać w atrakcyjnej dla siebie cenie.

Show Full Content

Komentarze

Dodaj komentarz

Close

Następny wpis

Close

Warto czy nie warto chodzić do kina?

8 czerwca 2018
Close