23 czerwca 2024

Co prawa minie jeszcze wiele lat zanim benzyna jako napęd samochody przejdzie do historii, jednak faktem jest, że producenci samochodów już prowadzą prace nad samochodami napędzanymi alternatywnymi źródłami energii. Na naszych drogach jeżdżą już samochody hybrydowe oraz auta napędzane elektrycznie.

Napęd hybrydowy

Samochody z napędem hybrydowym oczywiście korzystają z napędu jakim jest benzyna jednak zdecydowanie ograniczają jej zużycie. Można powiedzieć, że samochód hybrydowy to auto posiadające napęd spalinowo-elektryczny. Jest to bowiem połączenie napędu benzynowego i elektrycznego. Najczęściej auta hybrydowe do ruszenia wykorzystują silnik elektryczny, a następnie podczas jazdy przełączają się na silnik spalinowy. Są jednak i inne rozwiązania. Są także samochody hybrydowe, które np. koła przednia napędza silnik elektryczny, a tylne silnik spalinowy. Napęd spalinowo-elektryczny to jednak nie jedyna alternatywa.

Napęd elektryczny

Alternatywne napędy to także m.in. napęd elektryczny. Jak można się domyśleć zużycie paliwa, a tym samym emisja CO2 jest zerowa. Są to zatem samochody niezwykle ekologiczne. Największą zaletą samochodu elektrycznego są bardzo niskie koszty eksploatacji. Zwłaszcza jeśli porówna się je z kosztami benzyny. Warto także wspomnieć o tym, że samochód napędzany elektrycznie jest niezwykle cichy. Nie można jednak nie wspomnieć o wadach tych aut. Po pierwsze, w tej chwili są to jeszcze auta dość drogie. Po drugie, aktualnie słabo rozwinięta jest jeszcze sieć stacji, na których można doładować auto elektryczne. Nie da się jednak ukryć, że takie alternatywne napędy jak prąd stanowią przyszłość motoryzacji.

Show Full Content

Komentarze

Dodaj komentarz

Close

Następny wpis

Close

Odcisk palca zamiast kluczyka

1 października 2018
Close