9 października 2024

Niewinne chrapanie może powodować u każdego człowieka stałe zmęczenie oraz uczucie niewyspania nawet po kilku godzinach nieprzerywalnego spoczynku. Choć często żartuje się z chrapania, to nie wolno lekceważyć tej dolegliwości, a szczególnie w przypadku ryzykownych dla życia bezdechów w czasie snu.

Na tą dolegliwość cierpi już 45 procent Polaków, ale niewiele spośród tych osób próbuje znaleźć skuteczne sposoby na chrapanie. Wiele osób nie wie jak pozbyć się chrapania.

W większości przypadków ważna jest pozycja snu oraz rezygnacja z używek. Dolegliwość ta nie stanowi zagrożenia dla życia o ile nie towarzyszą jej bezdechy. Powstałe przerwy w tej chorobie mogą trwać około minuty. Ponadto mogą się powtarzać z częstotliwością kilkudziesięciu razy w ciągu nocy co może powodować niewystarczające dotlenienie mózgu, nerek, wątroby oraz serca.

Skutki uporczywego chrapania a pozycje snu

Jedną z najczęstszych przyczyn chrapania u człowieka jest niepoprawny styl życia. Niezwykle ważna jest rezygnacja z używki. Ponadto, warto odrzucić kilka złych nawyków takich jak: zmiana pozycji snu, jeśli śpi się na wznak. Chrapanie występuje z powodu opadania języka ku tyłowi, przez co otwierają się usta i następuje zwężenie kanału noso – gardła i cieśni gardła. Chcąc skutecznie walczyć z chrapaniem, warto spać na boku.

Jak pozbyć się uciążliwego chrapania?

Efektem uciążliwego chrapania jest stałe uczucie zmęczenia oraz niewyspania. Ponadto nocne bezdechy prowadzą do nadciśnienia, arytmii, przerostu prawej komory serca, a w konsekwencji do zawału. Niepokojąc się o życie koniecznością jest wizyta u laryngologa, który sprawdzi drogi oddechowe, a w razie konieczności skieruje pacjenta na polisomnografię.

Show Full Content

Komentarze

Dodaj komentarz

Close

Następny wpis

Close

Warto czy nie warto chodzić do kina?

8 czerwca 2018
Close