Pływanie należy do najzdrowszych form aktywności fizycznej. Ma niezaprzeczalnie pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jest to okazja, aby wzmocnić nasze mięśnie, poprawić sylwetką, a także korygować wady postawy. Ważną kwestią jest jednak regularność wykonywanych zadań, a także styl naszego pływania. Na inne mięśnie wpływa styl dowolny, na jeszcze inne styl grzbietowy, a inne partie mięśni wyrzeźbi styk klasyczny.
Pływanie na plecach
Styl grzbietowy należy do najzdrowszych form pływania. Nie obciąża on mięśni, tak bardzo, jak kraul, czy żabka, w które trzeba włożyć znacznie więcej wysiłku. Jego zaletą jest to, że nasze ruchy są luźniejsze i możemy poczuć się, jak wypoczywamy na wodzie. Dlatego właśnie jest polecany osobom początkującym. Styl grzbietowy wiąże się z pracą tak nóg, jak i rąk, jednak ruchy kończyn są od siebie niezależne. Styl grzbietowy prawidłowo jest realizowany, gdy kończyny górne wykonują ruchy w tył – każda ręka na przemian, a nogami wykonuje się dynamiczne i szybkie ruchy w pionie.
Najzdrowsza forma ruchu?
Pływanie na plecach ma także pozytywny wpływ na wzmocnienie naszych mięśni. Podczas pływania stylem grzbietowym pracują nie tylko mięśnie pleców, ale także i klatki piersiowej, nóg oraz brzucha. Pływanie na plecach zmniejsza także przeciążenia. Jest to styl zalecany osobom cierpiącym na skoliozę, czy inne formy skrzywienia kręgosłupa. Szacuje się, że jest to najzdrowsza forma ruchu korygująca wady postawy. Jest to także idealna okazja, aby pozbyć się cellulitu.
Komentarze