18 kwietnia 2024

Kominek to nie tylko dobrze dobrany wkład oraz pasująca do aranżacji wnętrza obudowa. Ważnym elementem estetycznym i funkcjonalnym są również kratki kominkowe, których wybór wbrew pozorom wcale nie jest tak oczywisty. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że odpowiadają one za bezpieczeństwo i właściwą cyrkulację powietrza, przesuwając ich zakup na dalszy plan. Tymczasem kratki kominkowe są nieodzownym elementem prawidłowej eksploatacji kominka.

Do czego służą kratki kominkowe?

Kratki odgrywają bardzo ważną rolę grzewczą, współpracując bezpośrednio z wkładem kominkowym. Za ich pomocą następuje wymiana powietrza między kominkiem a pomieszczeniem i w ten sposób rozprowadzane jest ciepło. Zapewniają także dopływ chłodnego powietrza do wnętrza kominka, co zapobiega jego przegrzaniu. Mimo że wkłady są przystosowane do pracy w wysokich temperaturach, to bez właściwej cyrkulacji powietrza, cała instalacja może ulec poważnemu uszkodzeniu. Kratki kominkowe pełnią także funkcję estetyczną, gdyż bez nich, nad kominkiem musiałaby widnieć niezabudowana dziura, co na pewno nie dodałoby eleganckiego wyglądu całemu wnętrzu.

kratki kominkowe

Czym się kierować przy wyborze kratek kominkowych?

Podjęcie decyzji o wyborze konkretnej kratki kominkowej powinno być przede wszystkim podyktowane względami praktycznymi. Przede wszystkim jej rozmiar powinien być dostosowany do parametrów kominka, bo tylko wtedy kratka kominkowa będzie w stanie należycie spełnić swoją funkcję i zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Należy również kierować się jakością wykonania oraz użytymi materiałami do produkcji. Kratki kominkowe są odporne na działanie wysokich temperatur, jednak mogą być zrobione z żeliwa czy stali nierdzewnej i dodatkowo barwione na dowolny kolor. Ma to głównie wpływ na walory wizualne, dlatego warto zdecydować się na ten wariant, który będzie pasował do obudowy kominka i wystroju wnętrza. Ważnym kryterium wyboru jest bez wątpienia cena. Kratki kominkowe ze względu na szeroki wybór modeli i elementów wykończeniowych mogą znacząco się między sobą różnić pod względem ceny. Ilość pieniędzy jaką przeznaczy się na zakup, jest jednak kwestią indywidualną, najważniejsze żeby kratka była odpowiednio dobrana do kominka i pomieszczenia.

Różne modele kratek kominkowych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli kratek kominkowych, różniących się między sobą kształtem, kolorem czy elementami wykończenia. Najczęściej spotykane są te w formie koła lub prostokąta, jednak mogą się one znacząco od siebie różnic sposobem wykonania. Najciekawsze są chyba kratki kominkowe ozdobne o designerskim wyglądzie. W takich modelach stosuje się wymyślne żłobienia lub ażurowe wzory, pasujące do awangardowych wnętrz. Nowoczesne warianty dostępne są w formie tunelów lub loftów o minimalistycznej stylistyce, natomiast te modernistyczne wyróżniają się wymyślnymi zdobieniami. Wybór modelu kratki kominkowej powinien więc być podyktowany także efektem wizualnym i traktowany jako dodatkowy element dekoracyjny w pomieszczeniu.

Show Full Content

Komentarze

Dodaj komentarz

Close

Następny wpis

Close

Modne długopisy reklamowe z nadrukiem

26 lutego 2019
Close