23 maja 2024

Zima to szczególnie ciężki okres dla roślin doniczkowych. Tylko ich odpowiednia pielęgnacja sprawi, że wiosną znów zakwitną lub wypuszczą nowe liście. Kwiaty doniczkowe w okresie zimowym są w spoczynku, dlatego trzeba o nie dba, w nieco odmienny sposób niż w pozostałe pory roku.

Pielęgnacja roślin w okresie zimowym

Kwiaty doniczkowe w okresie zimowym cierpią z powodu suchego i ciepłego powietrza, choć nie wszystkie. Wśród odmian kwiatów doniczkowych znajdziemy i takie, które z tą porą roku radzą sobie całkiem nieźle. W okresie zimowym powinniśmy ograniczyć podlewanie roślin, ponieważ nawet w ciepłym mieszkaniu, kwiaty doniczkowe zimą nie potrzebują tyle wilgoci co latem. Podlewanie roślin powinno być skąpe, jednak z taką częstotliwością, by ich ziemia całkiem nie wyschła. W żadnym wypadku nie powinniśmy pozostawiać wody na podstawce, ponieważ grozi to nieodwracalnym zniszczeniem korzeni.

Nawożenie roślin zimą

Podobnie jak z podlewaniem, również nawożenie roślin zimą powinno być ograniczone. Niektóre kwiaty doniczkowe w ogóle nie tolerują nawożenia zima, w związku z czym należy je całkowicie odłożyć do wiosny, inne kwiaty doniczkowe wręcz wymagają nawożenia nawet w tym okresie. Co więcej, zimowe nawożenie roślin różni się od tego wiosennego i zależy do indywidualnych wymagań danej rośliny. Do nawożenia roślin w zimie, stosuje się specjalne tzw. nawozy zimowe, które zawierają w swoim składzie głównie potas, fosfor i niezbędne mikroelementy. W nawozach tych z kolei ograniczona jest np. zawartość azotu.

Show Full Content

Komentarze

Dodaj komentarz

Close

Następny wpis

Close

IPhone trendy, czyli jabłuszko ciągle w modzie

1 września 2018
Close