27 kwietnia 2024

Bez wątpienia zawory kulowe nazwać można elementami strategicznymi instalacji, w których się znajdują. Obecne są natomiast niemal wszędzie – w instalacjach wodnych, gazowych, a także olejowych. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że przydają się również w układach pneumatycznych. Właśnie dzięki zaworom możliwe jest zapanowanie nad przepływem. Pomimo iż zwykle są to części solidne i trwałe, czasami jednak ulegają pewnym awariom. Co im zagraża i jak sobie z tym radzić?

Awaria zaworu kulowego – czego dotyczy?

Od razu warto zaznaczyć, że w przypadku zaworów tego typu awarie są rzadkie, dlatego nie należy się ich szczególnie obawiać. Niemniej jednak w niektórych przypadkach może pojawić się jeden z następujących problemów.

zawory kulowe

Korozja metalu

Rdza to prawdopodobnie największa zmora w przypadku wszelkich przedmiotów metalowych. Kiedy się pojawia, usunięcie jej jest niezwykle bardzo trudne. Rdza szybko się rozwija, zajmując coraz większą powierzchnię. Metal pokryty rdzą traci swoje właściwości, przez co zawór może zacząć przeciekać i stanowić niebezpieczeństwo. Między innymi dlatego dzisiaj wiele zaworów kulowych to w dużej mierze konstrukcje mosiężne. Mosiądz zawiera bowiem cynk, który to jest znany głównie ze swoich właściwości antykorozyjnych. Popularne jest nawet pokrywanie warstwą cynkową rozmaitych produktów stalowych, takich jak choćby blachy, tylko po to, aby uniknąć rdzewienia. Należy jednak zauważyć, że zawory kulowe posiadają również elementy stalowe. Ponadto, istnieje również zjawisko zwane odcynkowaniem, które polega na wytrąceniu tego pierwiastka, a więc pozbawieniu konstrukcji odporności na korozję. Dlatego też podczas kontroli stanu technicznego instalacji zawsze należy również sprawdzać zawory. Ponadto, zaleca się, aby kupować sprawdzone zawory z wysokiej jakości mosiądzu oraz stali nierdzewnej.

Nieszczelne zawory

Bardzo rzadko spotykanym, aczkolwiek niebezpiecznym problemem, jest nieszczelność zaworu. Może do niej dojść wskutek wspomnianej wcześniej korozji. Przyczyny mogą być jednak inne. Czasami szczelina w zaworze powstaje wskutek uszkodzenia mechanicznego. Realnym zagrożeniem jest również pęknięcie gwintu stożkowego. Zanim do tego dojdzie, gwint ulega odkształceniu będącemu efektem oddziaływania wysokiej temperatury. Tym samym warto jeszcze raz wspomnieć o konieczności kontrolowania stanu technicznego zaworów, gdyż spostrzeżenie odkształcenia pozwala na odpowiednio szybkie podjęcie interwencji. Po raz kolejny trzeba też wspomnieć o jakości produktu. Wysokiej klasy zawory kulowe, oferowane przez tak uznane firmy, jak np. Air-com, przechodzą szereg testów jakościowych i spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa, przez co nie trzeba martwić się o ich wytrzymałość.

Show Full Content

Komentarze

Dodaj komentarz

Close

Następny wpis

Close

Awarie pompy paliwa – co warto o nich wiedzieć?

13 sierpnia 2019
Close