23 czerwca 2024

Sprzęgła magnetyczne to elementy produkowane z wykorzystaniem magnesów trwałych. Oprócz solidności i niezawodności działania są niezwykle bezpieczne, a także ekonomiczne w zakupie i użytkowaniu. Długi okres eksploatacji jest pochodną sposobu pracy sprzęgła, zakładającego brak kontaktu pomiędzy poszczególnymi częściami urządzenia.

Najnowsze osiągnięcia konstrukcyjne

W sprzęgłach magnetycznych wyeliminowano niemal całkowicie konieczność konserwacji. Żywotność zasadniczego elementu sprzęgła jest niezwykle długa, a czas eksploatacji ogranicza tylko stan techniczny łożysk, gdyż występuje w nich tarcie. Wato zaznaczyć, że występują różne rodzaje sprzęgieł tego rodzaju. Klasyfikacja sprzęgieł bezkontaktowych prezentuje się następująco:

  • sprzęgła synchroniczne 
  • sprzęgła histerezowe 
  • sprzęgła wiroprądowe.

Najlepsze wyniki daje zwykle stosowanie sprzęgieł synchronicznych. Charakteryzują się one brakiem strat mocy. W ich pracy nie występują również poślizgi. Sprzęgła synchroniczne są w stanie bezkontaktowo przenosić spore wartości momentu obrotowego z elementu napędzanego na magnes napędzany.

Kupuj tanie sprzęgła w sklepie NoweSprzegla.pl

Nowoczesne magnesy trwałe

Sprawność działania układu wysprzęglającego zależy od jakości i sprawności magnesów, czyli ich koercji, gęstości strumienia magnetycznego, a także przenikliwości magnetycznej. Wszystkie te parametry osiągają magnesy wykonane z ceramicznych materiałów ferromagnetycznych.

Zastosowane w sprzęgłach magnetycznych magnesy mogą pracować w znacznych rozpiętościach temperatury. W zależności od planowanej temperatury pracy producent może zastosować odmienne komponenty do produkcji magnesów. W najniższych zakresach pracują magnesy ceramiczne. Podstawowy zakres temperaturowy w ich przypadku to -30 °C do +130 °C. Po zastosowaniu domieszek poprawiających tolerancję na wysoką temperaturę można rozszerzyć odporność do +250 °C.

Jeżeli warunki pracy są ekstremalne i temperatury rosną do +400 °C, sięga  się do kompozytów metalicznych. Wybiera się je głównie w przypadku najnowocześniejszych podzespołów, którymi są nie tylko sprzęgła, ale też m.in. hamulce.

Zadbaj o jakość sprzęgła

Nawet najnowocześniejsze sprzęgło okaże się zawodne, jeżeli jego jakość wykonania będzie kiepska. Dlatego też wybierając sprzęgło do swojego samochodu, dopilnuj, aby kupić sprzęt najwyższej klasy. Kupuj tanie sprzęgła na NoweSprzegla.pl, jeżeli poza jakością liczy się dla ciebie również niska cena. Nie zawsze bowiem to, co tanie ma niską jakość. W tym przypadku jest wręcz przeciwnie

Show Full Content

Komentarze

Dodaj komentarz

Close

Następny wpis

Close

Na co zwrócić uwagę wybierając kratki kominkowe?

1 lutego 2019
Close