22 czerwca 2024

Urządzenie takie jak dron od kilku lat jest dostępne niemal dla wszystkich. Oczywiście niezwykle zaawansowane technologicznie drony to wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak zwykły dron z kamerą dostępny jest dla każdego. Trzeba jednak wiedzieć, że latać dronem nie można ot tak swobodnie. Kwestie te regulują odpowiednie przepisy prawne.

Gdzie można a gdzie nie można latać dronem

Przede wszystkim należy wiedzieć o tym, że dronem nie można latać wszędzie. Są takie obszary, w których latanie dronem jest absolutnie zabronione. Taką mapę z zaznaczonymi obszarami, nad którymi latanie dronem jest zabronione publikuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Przede wszystkim pamiętać należy o tym, że dronem nie można latać w pobliżu lotnisk. Dronem nie można także latać nad ruchliwymi ulicami. Wszystko dlatego, że gdyby dron uległ awarii i zaczął spadać mógłby on wywołać katastrofę. Dlatego pamiętać należy, że bezpieczeństwo w takcie użytkowania drona jest najważniejsze.

Drony a polskie prawo

Oprócz powyższych wytycznych polskie prawo jasno mówi jakie zasady muszą być spełnione, aby móc latać dronem. Wspomniano już, że dronem nie można latać nad obszarami wyłączonymi z takiego ruchu oraz w pobliżu lotnisk. Oprócz tego polskie prawo mówi jasno, że aby móc latać dronem urządzenie to zawsze musi być w zasięgu wzroku. Innymi słowy, nie zabronione jest latanie dronem tylko na podstawie obrazu z kamery zamontowanej na drodze.

Jeśli ktoś ma wątpliwości co do tego kiedy na pewno może, a kiedy nie można użytkować drona może te informacje sprawdzić w sieci. W tym celu można w wyszukiwarce wpisać takie hasło jak “bezzałogowy statek powietrzny użytkowanie”.

Show Full Content

Komentarze

Dodaj komentarz

Close

Następny wpis

Close

Metody nadruku stosowane na długopisach reklamowych

21 lutego 2019
Close