23 maja 2024

Postęp technologiczny jest faktem. Gołym okiem widać jak w ostatnich latach zmienia się nasz świat. Nowoczesna technologia coraz bardziej wkrada się w nasze życie. Można nawet śmiało powiedzieć, że bez niektórych rozwiązań technicznych nie potrafilibyśmy już żyć. To samo dotyczy rynku pracy. Dlatego coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy maszyny wyprą ludzi na rynku pracy.

Zmieniający się rynek pracy

Od wielu już lat widać dokładnie na rozwój technologii zmienia rynek pracy i samą pracę. Dotyczy to zarówno pracy biurowej jak i pracy w zakładach produkcyjnych. To co jeszcze 10 lat temu człowiek musiał wykonywać ręcznie, tak dziś tę samą pracę wykonują za człowieka maszyny. Ma to swoje plusy i minusy. Plusem takiej sytuacji jest z pewnością to, że ludzkie życie stało się po prostu prostsze. Praca nie wymaga już od człowieka tak dużego wysiłku. Z drugiej jednak strony coraz większe zaangażowanie w pracę maszyn i robotów może bezpośrednio wpłynąć na bezrobocie.

Maszyny vs człowiek

Wszelkie badania dotyczące rynku pracy jasno pokazują, że w przeciągu kilku lat na rynku pracy pojawi się zapotrzebowanie na zupełnie nowe zawody. Będzie to praca przede wszystkim na programistów i inżynierów, którym zadaniem będzie tworzenie i obsługa nowych maszyn. Te z kolei będą zastępować człowieka w zakładach pracy.

Przyszłość na rynku pracy

To co w znaczący sposób może zrewolucjonizować rynek pracy to z pewnością sztuczna inteligencja. Zaawansowane prace trwają nad nią już od kilku lat. Jeśli człowiekowi udałoby się stworzyć inteligentną maszynę wówczas rola człowieka na rynku pracy może być znacząco pomniejszona.

Show Full Content

Komentarze

Dodaj komentarz

Close

Następny wpis

Close

Najlepsze smartphone’y 2018 roku – TOP5

15 sierpnia 2018
Close