22 lipca 2024

Posiadacze psów często zauważają, że pupil jest mało aktywny, nie chce się bawić i często uleguje. Przyczyn może być wiele jednak bardzo często jest to zwyrodnienie stawów. Jest to przypadłość ras dużych i olbrzymich. Mniejsze również mogą zachorować jednak w mniejszym stopniu. Jak rozpoznać chorobę?

Objawy zwyrodnienia stawów

Podstawą jest obserwacja pieska. Czasami pies po drzemce zaczyna kuleć na którąś łapę. Wygląda to tak jakby mu zdrętwiała podczas snu. Mogą się również pojawić takie objawy jak wylizywanie stawów, ogryzanie, pies jest niechętny do głaskania i unika zabaw. Często podstawowe badanie u weterynarza nie wykaże żadnych zmian. Jeżeli podobne objawy nie ustępują trzeba zrobić prześwietlenie.

zerwane wiązadło u psa

Jakie czynniki wywołują zwyrodnienia stawów

Najbardziej sprzyjającym czynnikiem jest wiek psa. Jednak wpływ ma również rasa, tryb życia oraz nadwaga. W głównej grupie ryzyka są psy szybko rosnące, w podeszłym wieku oraz z dużą nadwagą. Często rozwija się wtórnie do już istniejących zaburzeń jak na przykład dysplazja stawów biodrowych, zerwanie więzadła krzyżowego i zwichnięcie rzepki.

Zerwanie więzadła krzyżowego u psa

Jest to najpowszechniejsza przyczyna kulawizny kończyny miedniczej u psa. Występuje również u psów w średnim wieku lub starszych. Najczęściej urazowi tego typu ulegają labrador retriever, rottweiler, akita, border collie, husky, owczarek niemiecki i mastiff. Objawy są podobne jak podczas zwyrodnienia stawów. Pies kuleje, oszczędza kończynę, może również popiskiwać. Często słychać dźwięk podobny do klikania.

Sposoby leczenia zwyrodnienia stawowego

Prawidłowo zastosowane leczenie umożliwia zmniejszenie bólu i stanu zapalnego. Zapobiega również dalszemu rozwojowi choroby. Pies odzyskuje sprawność oraz radość z życia. Leczenie wymaga stosowania odpowiednich preparatów przez długi czas. Aby odbudować chrząstkę stawową. W przypadku zerwania wiązadła krzyżowego niezbędny jest również zabieg chirurgiczny po którym pies odzyskuje pełną sprawność ruchową.

Show Full Content

Komentarze

Dodaj komentarz

Close

Następny wpis

Close

Praktyczne prezenty dla fotografa

1 listopada 2018
Close